INFO O FESTIVALU:

Festival Pod Parou je charakteristický svým zaměřením na punk, punkrock, hardcore, ska, rockabilly a rock'n'roll a složení programu jednotlivých ročníků napovídá, že patří v České republice a střední Evropě mezi jedinečné záležitosti.

Kořeny festivalu spadají do roku 2003, kdy začínal jako dvoudenní v Moravské Třebové v areálu „Na Křížovém vrchu“, kde setrval 2 roky a představily se na něm špičky tehdejší punkrockové scény. Další 2 ročníky byly přesunuty na nové místo „U hájenky“, kde se již představili někteří z prvních zahraničních účinkujících. Vzhledem k nedostatečné kapacitě byli organizátoři nuceni nalézt již v pořadí třetí místo pro konání a to areál „Na liščí stezce“, kde festival setrval další 4 ročníky a představily se zde kapely jako THE TOY DOLLS, ANTI NOWHERE LEAGUE, VICE SQUAD, THE ADICTS, STREET DOGS, THE VARUKERS, THE CARBURETORS, MAD SIN, THE EXPLOITED a řada dalších.

Opět s ohledem na nedostatečnou kapacitu místa se pořadatelé rozhodli o změnu areálu, tentokráte se festival přesunul do lokality „Pod Hřebčem“, kde již byla možnost realizovat 3 scény a rozšířit festival na 3 dny konání v rámci oslav 10. ročníku festivalu. Na scéně se představuje během 3 dnů téměř 90 účinkujících, výběrem uvádíme MADBALL, 999, DISCHARGE, THE MISFITS, SKATALITIES, DEAD KENNEDYS, BAD RELIGION, AGNOSTIC FRONT, THE ADICTS, THE TOY DOLLS, THE CASUALITIES, THE EXPLOITED, JELLO BIAFRA AND THE GUANTANAMO SCHOOL OF MEDICIN, OLD FIRM CASUALS, SKINDRED, BIOHAZARD, CONFLIKT, BUZZCOCKS, COCK SPARER a řada dalších.

V den zahájení 12 - tého ročníku se nad areálem stáhla mračna a celý začátek pršelo tak, jak snad za celé uplynulé ročníky dohromady. Důsledky srážek se promítly především po skončení festivalu a po stopách těžké techniky, která byla při průběhu nápomocna.

Blátivý ročník 2014

Výsledkem toho byl přesun festivalu do nového areálu, poprvé mimo hranice města Moravská Třebová a jeho okolí. 13 - tý ročník se tedy uskutečnil ve městě Vyškov v areálu letiště Marchanice, které je vyhlášeno přírodní památkou a Evropsky významnou lokalitou. Zde zůstává Pod Parou celých šest let, až do roku 2020.

Vyškov letiště

Pandemie Covidu-19 znemožnila účinkování kapel ze zahraničí a 18 – tý ročník byl nuceně postaven převážně na české a slovenské scéně. Festival skončil v obrovské finanční ztrátě a z důvodu mnoha omezení a restrikcí se v následujícím roce 2021 neuskutečnil.

Výše zmíněné skutečnosti a cíl zjednodušit práci s vybudováním plnohodnotného areálu, donutila organizační tým k další změně. Festival se opět stěhuje, a to do legendárního prostoru na BOJIŠTĚ do TRUTNOVA.  Celý článek o změně areálu ZDE.

Bojiště_01

 

© designed by Jakub Jelínek, programed by Jakub Pavlék
Návštěvníků: 8571835 | Online: 3