KAPELY:
SPS
/ Punk / CZ /

S.P.S. (neboli Snížená pracovní schopnost), česká punková skupina.S.P.S. vznikla v Praze v roce 1988 z bývalých členů skupiny Defekt v sestavě - Z. Růžička (zpěv, kytara), J. Šebek (basa), K. Zelenka (bicí).

V roce 1990 vychází kapele zásadní sampler Epidemie (legendární skladby Máma, Svoboda, Ruská) u firmy Multisonic v sestavě Z. Růžička, Kuba, Vilda a skladba Ruská se objevuje v televiznim dokumentu anglické BBC Punk and Skins in Prague. Následně v roce 1991 vychází první deska Jsme v hajzlu, které se prodalo 30 tisíc kusů. Z kapely odchází bubeník Vilda a za bicí se vrací K. Zelenka. Skupina spolupracuje s agenturou ANK a nadále koncertuje v tuzemských i v zahraničních klubech.

Texty skladeb kapely S.P.S. vycházejí z místních, českých problémů a reagují na momentální situaci, proto některé starší texty lze označit za neaktuální, texty jsou zpravidla politicky angažované. Hudba vychází z klasických punkových vzorů jako je Clash, Dead Kennedys nebo Exploited. Časem se do ní dostaly i některé metalové prvky

Mezi nejznámější písně kapely je pravděpodobně píseň Ruská, jedná se o cover verzi ruské lidové písně Priamurskije partizany, původně pojednávající o sovětských partyzánech; verze SPS naráží na sovětskou okupaci Československa v roce 1968. Nejznámější skladby, které rezonují v uších punkových přízmivců již přes dvacet let, pocházejí především z počinů Epidemie a Jsme v hajzlu. Slávu těchto nahrávek se SPS nikdy nepodařilo překonat a tyto kladby zcela jistě uslyšíte na koncertu této kapely. Chcete-li slyšet výborně zahrané nejzásadnější skladby z historie české punkové scény, nesmíte minout koncert SPS.

 

Členové

Zdeněk Růžička – Krkavec – zpěv, kytara
Petr Holeček – kytara
Jan Sklenář – Skleník – basová kytara, zpěv
Petr Landsinger – Pipa – bicí

 

Diskografie

Odplata – 1989 demo
Epidemie – 1990 sampler
Jsme v hajzlu – 1992
The Great Terasy Schweine – 1993
Podivný dědictví – 1993
God Save The President – 1995
Collection – 1996
Hymna FK Teplice – 1996
Live 2003 – 2003
Před popravčí četou – 2005
Století chaosu – 2008
Takhle jsme válčili, když nám bylo dvacet – DVD, 2009
Útěk z reality – 2011

 

Ukázky

 

© designed by Jakub Jelínek, programed by Jakub Pavlék
Návštěvníků: 5201572 | Online: 2